Tény: Vietnam majdnem ugyanakkora rosszfejségeket követ el, mint Kína, csupán sikerült a szemétkedéseket csendben véghezvinnie.
A Herdict blogon közzétett poszt felhívja a figyelmet arra, hogy bőven vannak még helyek, ahol nem lehet csak úgy (büntetlenül) szörfölgetni a hálón.
Az internet cenzúrázása nem újdonság Vietnámban, bár az ezzel kapcsolatos intézkedések eddig még nem kerültek a világ többi részének reflektorfényébe. A vietnami kommunista kormány rengeteg zavaros technológiai és egyéb szabályozó lépést tett azért, hogy korlátozza állampolgárainak internethozzáférését. Az átlagosan 25,7% feletti internet penetráció, és a relatíve magas műveltségű felnőtt lakosság mellett az internet potenciális lehetőséget nyújtana olyan jelentős mértékű szólásszabadságra, amelynek eredménye a regnáló kormánnyal való szembeállás lehet.
A vietnamiak jelentős része csak internet kávézókban tud csatlakozni a világhálóra. A hanoi netcafékban a monitorokra ragasztott matricák figyelmeztetnek arra, hogy nem szabad "züllött" vagy "reakciós" oldalakat látogatni. Egy új kormányzati döntés értelmében, a netcafék szervereire kötelező telepíteni egy szoftvert, amely nagy valószínűséggel valamiféle szűrőként vagy "csupán" lehallgatóként működik majd.
Mi a Herdict?
Egy olyan oldalról van szó, ahol jelenteni lehet, ha valahol a világon blokkolnak egy weboldalt, és a jelentett lapokat mások a saját országukból tesztelhetik a Herdict felületén keresztül, így többszörösen rábizonyítható szolgáltatókra vagy kormányokra a korlátozás. Párszor én is foglalkoztam a mások által jelentett oldalak ellenőrzésével, és nem voltam meglepődve azon, amikor szélsőségesnek tűnő arab fórumok, a varázsgomba termelését népszerűsítő vagy furcsa licitáló szájtok tűntek fel a blokkolt oldalak között.